banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, donanmada "insansız" sisteme geçecek

ABD donanmasının daha hafif ve büyük olmasını amaç edinerek, 480 ile 534 gemiden oluşması planlanan bir filo kurması bekleniyor. ABD Savunma Bakanı ilk hedefin az insan ile çalışan gemiler ve daha sonrası için insansız sistemler olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 28.09.2020, 14:04
ABD, donanmada "insansız" sisteme geçecek
banner34

ABD Deniz Kuvvetleri’nin önümüzdeki yıllarda daha büyük ve daha hafif bir donanma kurması bekleniyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre Pentagon'un, ABD donanmasına elindeki gemi sayısını önemli bir oranda artırması yönünde işaret vermesi bekleniyor. Defense News tarafından elde edilen belgelere göre ABD’li yetkililer tarafından konuşulan gemi sayısı 530’a kadar ulaşıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin daha hafif ancak daha çok gemiden oluşan bir deniz filosu kurmaya yönelmesi bekleniyor. Deniz filosunun içerisinde uçak gemilerinin ve büyük savaş gemilerinin sayıca daha az olması da beklenenler arasında bulunuyor.

İnsanlı gemiler insansız gemilere dönüştürülebilir

ABD Savunma Bakanı Mark Esper tarafından görevlendirilmiş iki grubun yaptığı çalışmalara göre, insanlı ve insansız platformlar sayıldığında gelecek ABD donanmasının 480 ile 534 gemiden oluşması planlanıyor. Bu sayı şu anki 2030 yılına kadar 355 insanlı gemi barındırma hedefinden sayıca yüzde 35 kadar daha fazla.

Savunma Bakanı Esper verdiği bir röportajda, büyük bir filo kurmak için izleyebilecekleri yollardan birinin hızlı bir şekilde daha az insan ile hareket eden gemiler yapıp ilerleyen zamanlarda bu gemileri insansız olarak kullanıma geçirebileceklerini söyledi. İnsanlı gemilerin ilerleyen zamanlarda koşullar ve teknolojiye göre insansız hale getirebileceklerini söyledi.

28°
parçalı az bulutlu