banner23

banner24

ABD Donanması ile Boeing arasında JDAM mühimmatı sözleşmesi

ABD Savunma Bakanlığı, ABD Donanması ile Boeing arasında JDAM mühimmatı (Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı) için sözleşme imzalandığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 01.10.2021, 11:09
ABD Donanması ile Boeing arasında JDAM mühimmatı sözleşmesi

ABD Donanması, JDAM mühimmatı sayısını artırıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan sözleşme duyurusuna göre, ABD Donanması ile Boeing,  JDAM mühimmatı (Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı) için sözleşme imzaladı.

Taraflar arasında yapılan anlaşma, hareketli tehditlere karşı hassas saldırılar için 24.000 adete kadar daha fazla mühimmatın üretilmesine izin veriyor.

“Askerin Tercih Ettiği Silah” olarak bilinen Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı (JDAM), Boeing tarafından üretilen, serbest düşümlü bombaları tam güdümlü, near-precision “akıllı” silahlara dönüştüren düşük maliyetli bir güdüm kiti olarak biliniyor. 

JDAM kiti, Küresel Konum Belirleme Sistemi/Atalet Navigasyon Sistemi içeren bir kuyruk bölümü ile ilave denge ve havalanma için gövde jantlarından oluşuyor. Bu moduler tasarım nedeniyle JDAM silah ailesi, askerlerin esneklik ve erişimini artırmak için makul fiyatlı eklenti seçenekleri içeriyor. Lazer sensörü, JDAM’e hareket eden, yer değiştirebilir ve denizdeki hedeflere yönelik tam takip yeteneği sağlıyor. JDAM Uzatılmış Menzil (JDAM ER) ise JDAM’in nişan alanını (standoff range) 40 milin üzerine genişletmek için düşük maliyetli bir kanat içeriyor.

banner34