banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Donanması ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması

ABD Donanması ile Boeing arasında 9 adet P-8A Poseidon deniz karakol uçağı için 1,6 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 02.04.2021, 17:29
ABD Donanması ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması
banner34

ABD Donanması, envanterindeki deniz karakol uçağı sayısını artırıyor.

Boeing tarafından yapılan resmi açıklamada, ABD Donanması ile şirket arasında 1,6 milyar dolar değerinde 9 adet P-8A Poseidon deniz karakol uçağı için  bir anlaşma imzalandığı ifade edildi. Yapılan anlaşma kapsamında ABD Donanması ile birlikte Avustralya Hava Kuvvetleri için de 2 adet P-8A Poseidon, Boeing tarafından üretilecek.

ABD Donanması ile birlikte İngiltere ve Avustralya Hava Kuvvetleri, P-8A Poseidon uçağını aktif olarak kullanıyor. Ayrıca P-8 Poseidon'un başka bir versiyonu olan “P-8I” ise Hindistan Deniz Kuvvetleri'nde görev icra ediyor.

Son olarak Boeing, Almanya ile mart ayında 5 adet P-8A Poseidon deniz karakol uçağı için yaklaşık 1,77 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı.

Boeing tarafından üretilen P-8A Poseidon, istihbarat toplama, keşif ve gözlem faaliyetleri, arama ve kurtarma faaliyetleri görevlerini icra eden deniz karakol uçağı olarak biliniyor. 

25°
açık