banner23

banner24

ABD Donanması'nın MQ-4C Triton İHA'ları Japonya'da

ABD Donanması'na ait 2 adet MQ-4C Triton İHA, Pasifik bölgesinde ABD'nin çıkarlarını ve bölgesel müttefiklerini desteklemek amacıyla Japonya'ya konuşlandırıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 21.10.2021, 12:34
ABD Donanması'nın MQ-4C Triton İHA'ları Japonya'da

ABD, Pasifik bölgesindeki faaliyetlerini genişletiyor.

Defense News'te yer alan habere göre ABD Donanması'na ait 2 adet MQ-4C Triton İHA, Pasifik bölgesinde ABD'nin çıkarlarını ve bölgesel müttefiklerini desteklemek amacıyla Japonya'ya konuşlandırıldı. 

ABD'nin Japonya'da bulunan Misawa hava üssüne konuşlanan 2 adet MQ-4C Triton, faaliyetlerini tamamlamasının ardından Guam Adası'ndaki Andersen Hava Üssü'ne geri döndü.

ABD Donanması'na ait MQ-4C Triton İHA'ların Japonya'ya konuşlandırılmasında, denizcilik alanındaki yüksek irtifa, uzun süreli sistem operasyonlarıyla ilişkili sefer üsleri ve filo öğrenimi de dahil olmak üzere operasyon kavramının geliştirilmesi amaçlandı.

Pasifik'te bulunan MQ-4C Triton'lar, bölgede deniz gözetimi ve sürekli istihbarat, gözetleme ve keşif yetenekleri sağlamak için Andersen Hava Üssü'nde görev yapmaya devam edecek.

MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı (İHA)

ABD merkezli Northrup Grumman tarafından geliştirilen MQ-4C Triton İHA, Yüksek İrtifa-Uzun Havada Kalış (High Altitude Long Endurance) sınıfı araçlara uygun görevler için geliştirildi.

24 saatten fazla havada kalış süresine, 8200 deniz mili menzile ve 50 bin feet’ten yüksek irtifalarda görev yapabilme kabiliyetine sahip olan MQ-4C Triton,  geniş okyanus ve kıyı bölgelerinde gerçek zamanlı istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevlerini yerine getiriyor.

banner34