banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Donanması yeni silahını test etti

ABD donanması İnsansız Hava Aracı ve küçük deniz araçlarına karşı savunma kabiliyeti sunması için geliştirdiği lazer silahının görüntülerini paylaştı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.05.2020, 15:32
ABD Donanması yeni silahını test etti
banner34

ABD Donanması bir süredir AR-GE aşamasında olan lazer silahını Pasifik Okyanus’unda insansız hava aracı üzerinde denedi.USS Portland amfibi sınıfı nakliye gemisini üzerine yerleştirilen ‘Solid-state laser’ olarak adlandırılan silahın testi başarı ile geçtiği açıklandı.

San Antonio sınıfı amfibi bir nakliye gemisi olan USS Portland (LPD-27), geçtiğimiz hafta bir gösteri sırasında insansız bir hava aracına (İHA) karşı Teknoloji Olgunlaşma Lazer Silah Sistemi Göstericisini (LWSD) konuşlandırdı. Bir donanma yetkilisi basın açıklamasında "Bu yeni gelişmiş güçle, Deniz Kuvvetleri olarak denizde savaşı adeta yeniden tanımlıyoruz" dedi.

ABD geliştirmiş olduğu bu lazer toplarının, insansız hava araçlarından ve en önemlisi rakibi olan Çin’in uzun menzilli füzelerinden korumasını hedefliyor. Çin’in kara tabanlı füzelerinin sınırlı sayıda mühimmat desteği sebebiyle bu gelişmiş savunma teknolojisine karşı koymakta zorlanacağı iddia ediliyor.

25°
parçalı az bulutlu