banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Donanması'nın testi, depreme neden oldu

ABD Donanması'nın ülkenin doğu kıyısında gerçekleştirdiği "Tam Gemi Şok Denemeleri" tatbikatında yapılan patlayıcı testi, 3.9 büyüklüğünde depreme sebep oldu.

SAVUNMA SANAYİİ 21.06.2021, 13:02
ABD Donanması'nın testi, depreme neden oldu
banner34

ABD Donanması'nın Tam Gemi Şok Denemeleri tatbikatında icra ettiği patlama testinde 18 bin kilogram patlayıcı kullanıldı. ABD Jeoloji Kurumu, tamamlanan patlama sonucunda 3.9 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini aktardı.

Patlayıcı tatbikatı Atlantik Okyanusu’nda, Uçak gemisi USS Gerald R. Ford seyir halindeyken tamamlandı. ABD Donanması, patlamanın geminin şok sertliğini ölçmek için yapıldığını açıkladı.

ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, “Sınıfının en üst teknolojili uçak gemisi, geminin savaş koşullarına dayanacak şekilde sertleştirilmesini sağlamak için gelişmiş bilgisayar modelleme yöntemleri, testler ve analizler kullanılarak tasarlandı ve bu şok denemeleri, geminin şok sertliğini doğrulamada kullanılan verileri doğruluyor. Ford’un şok denemeleri, test alanındaki deniz yaşamının bilinen göç kalıplarına saygı göstererek, çevresel azaltma gerekliliklerine uygun bir program dâhilinde yürütülüyor.

Ford, ABD Donanması’ndaki en yeni ve en gelişmiş uçak gemisidir. Gemi, Nisan ayında, mürettebatın gerekli tüm testleri tamamladığı, iyileştirmeleri ve bakımı planlanandan önce tamamladığı ve Ford-Sınıfı sistemlerinin güvenilirliğini artırmak için dersler aldığı 18 aylık başarılı bir teslimat sonrası test ve deneme dönemini kapattı.” ifadeleri kullanıldı.

22°
parçalı bulutlu