banner23

banner31

banner24

banner25

ABD, Güney Kore'nin balistik füzelerine yönelik kısıtlamaları kaldırıyor

Washington, Güney Kore'nin balistik füzelerine yönelik 1979 yılında yürürlüğe giren kısıtlamaları kaldırmayı kabul etti.

SAVUNMA SANAYİİ 24.05.2021, 14:34
ABD, Güney Kore'nin balistik füzelerine yönelik kısıtlamaları kaldırıyor

ABD'nin Güney Kore'ye uyguladığı balistik füze kısıtlaması yürürlükten kalkıyor.

Janes sitesinde yer alan haberde Washington ve Seul hükümetlerinin, Güney Kore balistik füzelerinin menzilini 800 km ile sınırlandıran "Füze Yönergeleri" anlaşmasını iptal etmeyi kabul ettikleri ifade edildi.

Güney Kore'nin herhangi bir menzil sınırına takılmadan balistik füze geliştirmesine ve konuşlandırmasına izin veren karar, ABD Başkanı Joe Biden ile Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in arasında Beyaz Saray'da yapılan bir toplantı sonrası yayınlanan ortak açıklamayla duyuruldu.

İki ülke ayrıca, savaş zamanı ortaya çıkabilecek tehditlere karşı etkili ortak cevap vermek için siber ve uzay alanlarında iş birliğini derinleştirmeyi kabul etti.

ABD ile Güney Kore arasında 1979 yılında yürürlüğe giren "Füze Yönergeleri" anlaşması, Seul'un kendi füzelerini geliştirmek için ABD teknolojilerini satın almak istemesiyle imzalandı. Bu anlaşma gereği Güney Kore, füzelerinin menzilini maksimum 500 kg taşıma kapasitesi ile 180 km ile sınırlamayı kabul etti.

Yönergeler, zaman içerisinde Kuzey Kore'nin artan tehditlerine karşı birkaç kez revize edildi.

28°
parçalı az bulutlu