banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Hava Kuvvetleri B-21 sayısını artırmak istiyor

B-21 hayalet bombardıman uçaklarının, ABD Hava Kuvvetleri bombardıman filosunun büyük çoğunluğunu oluşturması hedefleniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 17.09.2020, 11:24
ABD Hava Kuvvetleri B-21 sayısını artırmak istiyor
banner34

ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil bombardıman uçağı B-21'lerin sayısı arttırılıyor. Amerikan ordusunda sayılarının çoğalması beklenen B-21 bombardıman uçakları, taktik/stratejileri şekillendirmek ve gizli operasyonlarda kullanılmak üzere tasarlandı. B-21 hayalet bombardıman uçaklarının, ABD Hava Kuvvetleri Bombardıman Filosunun büyük çoğunluğunu oluşturması hedefleniyor.

Hava Kuvvetleri 8.Filo komutanı Tümgeneral Mark E. Weatherington, Mitchell Havacılık ve Uzay Enstitüsü ile yaptığı röportajda, ‘‘Envanterimize girecek olan en az 100 B-21 hayalet bombardıman uçağı, filomuzun üçte ikisini oluşturacak’’ dedi.

Weatherington ayrıca, birçok ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının en az 100 adet yeni bombardıman uçağı almak istediklerini belirtti.

B-21 geliştirme stratejisi, envantere daha fazla bombardıman uçağı eklemeye ek olarak, platformların üretimlerini artıracak ve oluşan tehdit ortamına yanıt olarak Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için uçakları daha hızlı teslim edecek.


(ABD Hava Kuvvetleri personellerinin B-21 çizimi)

Ancak B-21 bombardıman uçağı, havacılar için hala bir tartışma konusu.

General Weatherington, ‘‘B-21’ler Hava Kuvvetlerine katılmadan önce toplam 125 bombardıman uçağımız olacak. Bu sayı 1940’tan beri sahip olduğumuz en az sayıda bombardıman uçağı olacak. Önümüzdeki 10 ila 15 yıl içerisinde bombardıman filosu büyümeden önce küçülme yaşayacak’’ dedi.

Birçok B-1 pilotunun, B-21’lere geçiş yapması için aviyonik, navigasyon, silah kullanımı gibi alanlarda yeniden eğitim görmesi gerekiyor.

23°
açık