banner23

banner24

ABD, Hindistan’ın S-400 almasına sessiz kalıyor

Rusya'nın Hindistan Büyükelçisi Denis Alipov, Rusya'nın Hindistan'a S-400 Triumf hava savunma füze sistemleri teslimatının programa uygun olarak iyi ilerlediğini söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 14.06.2022, 17:30
ABD, Hindistan’ın S-400 almasına sessiz kalıyor

Rusya ile savunma sanayii alanında iş birliği kuran ülkelere yaptırım uygulayan ABD, Rusya’dan S-400 alan Hindistan’a karşı sessizliğini koruyor.

BM nezdinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına çekimser tutum sergileyen Hindistan, S-400 hava savunma sistemi satın almasına rağmen ABD’nin (CAATSA) yaptırımlarından etkilenmedi.

Rusya'nın Hindistan Büyükelçisi Denis Alipov tarafından yapılan yeni açıklama, Hindistan'ın S-400 alım sürecinin pürüzsüz bir şekilde yürüdüğünü gözler önüne seriyor.

Alipov, Rusya'nın Ukrayna'yı askeri işgali nedeniyle Hindistan'a askeri teçhizat tedarikinde olası gecikmelere ilişkin yaptığı açıklamada; Rusya'nın Hindistan'a S-400 Triumf hava savunma füze sistemleri teslimatının programa uygun olarak "iyi ilerlediğini" söyledi.

Rusya ile Hindistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yılı vesilesiyle Russia Digest dergisi için bir makale kaleme alan Alipov, yazısının ön sözünde "Türünün en iyisi S-400 sistemlerinin teslimatı programa göre iyi ilerliyor." ifadelerini kullandı.

Hindistan; Pakistan ve Çin  tehditlerinden korunmak için 2018 yılında Rusya’dan 5 parti S-400 hava savunma sistemi almak için  5,5 milyar değerinde anlaşma imzalamıştı.

Hindistan'a S-400 Füze Sistemleri Teslimatı Kuyuda Devam Ediyor: Rus Elçisi

Rusya, S-400'lerin ilk partisini Aralık 2021'de ikinci partisini de Nisan ayında Hindistan’a ulaştırmıştı.

Füze sistemini kuzeyde Çin sınırının bazı kesimlerini ve Pakistan sınırını koruyacak şekilde konuşlandıran Hindistan'ın S-400'leri bu ay aktif hale getirmeyi düşündüğü aktarıldı.

 

banner34