banner23

banner26

banner24

banner25

ABD hipersonik silahlar için üniversiteler ile çalışıyor

Pentagon, hipersonik silahlar konusunda Çin ve Rusya ile yarışabilmek için üniversiteler ile yakın ilişkiler içerisinde çalışmayı planlıyor. Çalışma kapsamındaki araştırmalar Texas A&M Üniversitesi’nin öncülüğünde yürütülecek. Araştırma konuları için 20 milyon dolar değerinde fon sağlanacak.

SAVUNMA SANAYİİ 28.10.2020, 12:38
ABD hipersonik silahlar için üniversiteler ile çalışıyor
banner34

Pentagon, Çin ile rekabetinde güçlenmek adına, hipersonik silah projeleri hakkındaki araştırmaların yürütülmesi için 20 milyon dolar değerinde bir girişim başlattı. 5 yıl sürecek araştırma girişimi, Texas A&M Üniversitesi öncülüğünde yürütülecek.

Breaking Defense tarafından yapılan habere göre, savunma ve mühendislik üzerine yürütülen araştırmalar ile ilgilenen bir ABD’li yetkili pazartesi günü verdiği bir röportajda; Çin ve Rusya ile aralarındaki teknoloji geliştirme çabaları için, “Şu anda bir nevi bir yarışın içindeyiz” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı oluşturacağı yeni birlik için incelenen modeller arasından Çin’in sahip olduğu modeli uygulamak istiyor. Çin'in de hipersonik silahlar konusunda üniversiteler ile yakın ilişkiler içerisinde olduğu biliniyor.

Araştırmalara herkes katılamayacak

Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan programda yer alabilmek için ABD, Avustralya, İngiltere ve Kanada’dan üniversitelerin başvurabileceği belirtildi. Ancak Texas A&M Üniversitesi’nin oldukça sıkı istihbarat karşıtı protokollere sahip olmasının yanında, Pentagon çalışmalara kimlerin katılacağı konusunda oldukça sıkı kurallara sahip bir çizgiyle hareket ediyor. Örneğin sonrasında kendi programlarına yardım edebilecekleri gerekçesi ile Çinli bir araştırmacı çalışmalara katılamayacak.

Yapılacak 26 teklif arasından seçilecek olan altı teknoloji alanı, üniversite ekiplerine çalışmalarını yürütmeleri için atanacak. Uygulamalı hipersonik çalışmaları yürütmek için kurulan üniversite birliğinin, karmaşık sorunların çözülmesinde önemli rol oynayacağı düşünülüyor. Üniversiteler, ABD Savunma Bakanlığı ile doğrudan partner haline getirilmiş ve tamamı ile entegre edilmiş olacak. Bu tutumun nedeni hipersonik silahların oldukça ileri düzeydeki teknolojiler olmasından dolayı sadece bazı fizikçiler, aerodinamik uzmanları ve mühendisler tarafından çalışılabiliyor olmasından kaynaklanıyor.

Gelecek ay birliğin üyelerine 26 proje sunulacak ve seçilecek önerilere 20 milyon dolar destek sunulacak.

24°
az bulutlu