banner23

banner26

banner24

banner25

ABD kıtalararası balistik füzelerine hipersonik güncelleme getiriyor

ABD kıtalar arası balistik füzelerine hipersonik güncelleme getirecek. Güncelleme listesinin Nükleer Silahlar Merkezi tarafından yapılması, yeni silahın nükleer silah olduğunu düşündürdü.

SAVUNMA SANAYİİ 24.08.2020, 17:47
ABD kıtalararası balistik füzelerine hipersonik güncelleme getiriyor
banner34

ABD Hava Kuvvetleri yanlışlıkla hipersonik nükleer silah sistemi ile ilgilendiğini açığa verdi. Popular Mechanics’te yer alan habere göre ABD Hava Kuvvetleri yeni nesil ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) için güncelleme listesi oluşturdu. Kıtalararası balistik füzelerinin güncelleme listesinde hipersonik kayma silahlarını destekleyecek bir ekleme yer alıyor.

Hava Kuvvetleri 50 yıllık Minuteman III ICBM’lerden oluşan filosunu yenilemeye hazırlanıyor. Eski ICBM’ler yerine GBSD’lerin (Zemin Tabanlı Stratejik Caydırıcı) kullanılması planlanıyor.

Yeni üretim nükleer silah olabilir

ICBM üstünde yar alacak hipersonik kayma aracı nükleer veya alışılmış savaş başlıkları ile çalışabilecek. Pentagon Havacılık Haftası'nda ordunun, hipersonik silah sistemlerini alışılmış silahları taşımak için geliştirdiğini açıkladı. Fakat nükleer silahlar konusunda uzman bir kişi, yapılan hipersonik güncelleme listesinin Nükleer Silahlar Merkezi tarafından yapılmış olmasının, yeni silahın nükleer olma ihtimalinin olduğuna işaret ettiğini söyledi.

ICBM’ler balistik eğri ile ateşlenen geniş menzilli füzelerdir. American Minuteman III gibi bir füze tipik olarak ateşlenmesinden sonra düz bir yol alır ve nükleer savaş başlığını Dünya’nın alçak yörüngesine yerleştirir. Savaş başlıkları dakikalarca uzayda yol alır ve hedefinin üstünde yörüngeye gelir.  American Minuteman III 23 mach ile atmosfere tekrar giriş yapar, hipersonik silahlar için bu sınır 5 mach’tır.

ICBM temelli bir hipersonik kayma aracı buna benzer bir ateşlemeye imkan verebilir ancak yörüngeye girerken alçak kalır. Füze atmosferin üst noktalarına geldiğinde eğrisini atmosferde kalabilmek için ayarlar. Bu şekilde hareket eden bir füze uzaya doğru yol alan ICBM’leri belirlemek için tasarlanan erken uyarı radarları tarafından tespit edilemez.

Rusya başı çekiyor

Esasen Hipersonik ICBM alanında Rusya başı çekiyor. Rusya 2019 yılının sonunda Avangard hipersonik silahlarını faal hale getirmişti. 2 megatonluk bir termonükleer savaş başlığı olan ve balistik füze savunmalarını yok etmek için tasarlanan Avangard, R-28 Sarmat ICBM’den ateşlendi.

25°
parçalı bulutlu