banner23

banner24

ABD Kuveyt'e 1 milyar dolarlık askeri satışı onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt Savunma Bakanlığı'nın yeni inşa edilecek karargahı ile ilgili 1 milyar dolarlık askeri satışı onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.02.2022, 11:47
ABD Kuveyt'e 1 milyar dolarlık askeri satışı onayladı

Pentagon Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), satış ile ilgili ABD Kongresi'ni bilgilendirdi.

Financial Post'un haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt Savunma Bakanlığı'nın yeni karargahının inşa edilmesi ve donatılması için 1 milyar dolarlık askeri satışı onayladı. 

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise satışın ana yüklenicisinin henüz belirlenmediği vurgulandı. Kuveyt askeri makamlarından konuya dair detaylı bir bilgi paylaşılmadı.

Temmuz 2021'de yine DSCA tarafından yapılan resmi açıklamada, Kuveyt'e 445 milyon dolar değerinde 517 adet ağır taktik araç satışını içeren potansiyel satış sözleşmesinin onaylandığı ifade edilmişti

DSCA'nın açıklamasında bu potansiyel satışın, Orta Doğu'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olup NATO üyesi olmayan yakın bir müttefikin güvenliğini artırmaya yardımcı olacağı ve ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyeceği belirtildi.

Potansiyel satış sözleşmesinin uygulanması durumunda Kuveyt, tedarik edilecek ağır taktik araçları, eski M1A2 tankları ve 2021'de teslim edilmesi planlanan yeni M1A2K ana muharebe tankları da dahil olmak üzere ağır platformları taşımak ve desteklemek için kullanacak.

banner34