banner23

banner24

ABD, Kuzey Kore’nin ICBM’lerine karşı füze test etti

Kuzey Kore tarafından geliştirilen bir füzeyi simüle etmek için tasarlanan sahte kıtalararası balistik füzenin, ABD donanması tarafından yakalandığı açıklandı.

SAVUNMA SANAYİİ 17.11.2020, 15:37
ABD, Kuzey Kore’nin ICBM’lerine karşı füze test etti

Pentagon tarafından, Kuzey Kore tarafından geliştirilmiş olan Kıtalararası Balistik Füzeleri (ICBM) taklit etmesi için tasarlanan bir füzeyi ABD donanmasının başarılı bir şekilde imha ettiği açıklandı.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, Hawaii’ye yakın bir konumda faal olan Aegis sınıfı bir muhrip Salı günü Marshall Adaları'ndan fırlatılan hedefine, Raytheon Technologies tarafından üretilen Block II model Standard Missile-3 füzesi ile ateş etti.

ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre, yapılan deneme Raytheon füzesinin bir ICBM sınıfı hedefi alt edebileceğini göstermiş oldu.

ICBM’in başarılı bir şekilde durdurulmuş olması Kuzey Kore’den gelebilecek ICBM’leri durdurabilecek bir donanma silahının, gelecek Biden yönetimi esnasında ABD 7'inci filosu tarafından kullanımına başlanabileceği anlamına gelebileceği düşünülüyor. Yeni önleyici ile techizatlandırılan gemi, Kuzey Kore’ye yakın bir bölgede bulundurulabilir. Şu anda Alaska ve California bölgelerinde 44 adet önleyici yer alıyor.

Test edilen füze daha büyük bir menzile, motora ve daha hassas bir hedef bulma teknolojisinin yanında geliştirilmiş bir savaş başlığına sahip. Test edilen füze şimdiye kadar  hiçbir ABD donanmasındaki gemiye kurulmadı.

ICBM’i başarılı bir şekilde durduran füze Raytheon ve Japon firma olan Mitsubishi Ağır Sanayi Ltd. tarafından geliştirildi. Japonya ICBM’i durdurmakta başarılı olan füzeyi Kuzey Kore’ye karşı savunmasını güçlendirmek için satın alıyor.

banner34