banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Nimitz’i geri çekiyor

ABD uçak gemisi Nimitz'i Orta Doğu ve Afrika’dan geri çekiyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.01.2021, 19:35
ABD Nimitz’i geri çekiyor
banner34

Üst düzey askeri danışmanların itirazlarına rağmen Pentagon, uçak gemisi Nimitz’i Orta Doğu ve Afrika’dan geri çekerek uçak gemisini ABD’ye geri çağırdı.

New York Times tarafından yapılan habere göre, Trump’ın başkanlık döneminin son günlerine gelindiği günlerde Tahran’a yatıştırıcı bir sinyal vermesi amacı ile uçak gemisinin görevlendirildiği konumun değiştirildiği Pentagon tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz yıl İran Devrim Muhafızlarının ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısı ile hayatını kaybeden komutanı Kasım Süleymani’nin ölüm yıldönümünde İran’ın ABD’ye bir saldırıda bulunacağı düşünülüyor.

Nimitz uçak gemisinin geri çağırılması ile Pentago'nun saldırı riski azaltmak ve gerginliği düşürmek istediğini düşünen analistler bulunmakta. Ancak bazı kişiler Nimitz’in geri çekilmesini Trump’ın eski Savunma Bakanı Mark T. Esper’i kovması ile alınan belirsiz kararlardan biri olarak görüyor. Pentagon’un eski üst yetkililerinden Metthew Spence Nimitz’in şu anda geri çekilmesinin İran’a karmaşık sinyaller gönderdiğini ve ABD’nin elindeki ihtimallerin yanlış bir zamanda azalmasına sebep olduğunu düşünüyor.

26°
parçalı az bulutlu