banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'nin İHA ihracat politikası değişti

ABD savunma endüstrisi, uzun süredir beklediği hamleyi yaptı. Yönetim, insansız hava araçlarının yabancı devletlere ihracatını esnekleştirme yoluna gitti.

SAVUNMA SANAYİİ 25.07.2020, 09:19
ABD'nin İHA ihracat politikası değişti
banner34

Cuma günü ilan edilen kararda saatte 800 km hızın altındaki insansız hava araçları ihracata açılabilecek. MQ-9 Reaper ve RQ-4 Global Hawk gibi pek çok insansız hava aracının uluslararası satışını engelleyen yasaya, saatte 800 km hızın altındaki araçlar tabi olmayacak. 

Siyasi Askeri İşler Ofisi Sekreter Yardımcısı R. Clarke Cooper, bu kararın Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi'nin değişimine yorumlanması gerektiğini söyledi. Yakında değişimlerin olacağını söyleyen Cooper, düzenlemelerde hıza gidileceğini de bildirdi. 

ABD Hükümeti'nin ihraç kontrollerini açıklamasının ardından bazı ülkeler örtbas çabasına yol açtı. 300 kilometreden fazlası için 500 kilogram yük taşıyabilen "category-I" sistemlerini önceden talep eden ülkeler, bu taleplerini örtbas etmek istedi. Yetkililerin, ihracatları diğer askeri ihracatlar için yaptıkları gibi aynı kriterleri göz önünde bulundurarak yapacakları düşünülüyor.

Düzenleme bütün araçları kapsamıyor

Cooper, düzenlemelerin bütün askeri araçları kapsamadığının altını çizdi. Seyir füzeleri, hipersonik hava araçları ve gelişmiş insansız hava araçlarının bu revizyondan etkilenmeyeceğini aktardı. 

25°
parçalı az bulutlu