banner23

banner24

ABD'nin Reaper İHA'sı Yunanistan’da

ABD, Yunanistan’da bulunan Larissa Hava Üssü’ne 8 adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) ve destek personeli konuşlandırdı.

SAVUNMA SANAYİİ 14.11.2022, 15:20
ABD'nin Reaper İHA'sı Yunanistan’da

Yunanistan'la iş birliğini genişletmeye devam eden ABD, bu kapsamda Yunanistan'a bir kez daha askeri araç sevkiyatında bulundu.

General Atomics MQ-9 Reaper - Wikipedia

Yunan ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre; ABD'nin Avrupa’da konuşlu Hava Kuvvetleri'nde (USAFE) bulunan 8 adet MQ-9 REAPER İHA, çok sayıda askeri personel ile birlikte Yunanistan'a intikal etti.

Uçaklar, Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin tanıtım, uygulama ve mevcut planlamalar kapsamında Larissa Hava Üssü'ne konuşlandırıldı.

2019 yılında ABD’li General Atomics şirketine, 50 milyon avro karşılığında 3 adet MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulunan Yunanistan; mevcut konuşlanmayla MQ-9 Reaper İHA ile ilgili deneyim elde edecek.

General Atomics MQ-9 Reaper - Vikipedi

ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilen MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları; maksimum 50.000ft irtifada görev yapabiliyor ve 27 saat havada kalabiliyor. 7 adet faydalı yük istasyonu bulunan MQ-9 Reaper; Ku-Band ya da SATCOM data link ile kontrol ediliyor. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile kullanılabiliyor.

ABD, daha önce de NATO operasyonları sırasında istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerini yerine getirmek amacıyla MQ-9 Reaper İHA'larını ve yaklaşık 90 hava kuvvetleri personelini Romanya'da bulunan Campia Turzii Hava Üssü'ne konuşlandırmıştı.

banner34