banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'nin yeni bomba tasarımı başarıyla test edildi

Amerika’nın yeni nükleer bomba tasarımı F-15E'ler üzerinde başarıyla test edildi. ABD, F-15E Strike Eagle'ı yeni B61-12 nükleer bomba tasarımı ile uyumlu olan ilk savaş uçağını yaptı.

SAVUNMA SANAYİİ 09.06.2020, 11:52
ABD'nin yeni bomba tasarımı başarıyla test edildi
banner34

Sandia Labs tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayında Nevada'daki Tonopah Test alanında iki kez test uçuşu gerçekleştirildi. Mock-up bombalar yaklaşık 1000 feet ve neredeyse ses hızına yakın bir hızda hedefe bırakılırken, yaklaşık 25.000 feet'de de yüksek irtifa testleri yapıldı. Her iki testte de hedefler istenildiği gibi vuruldu.

Sandia’nın B61-12 sistemi ekibinde yönetici olan Steven Samuels bir basın açıklamasında “Testler bize silahın doğasını yansıtıyor, uçuş testi gerçekten iyi durumda olduğumuzu söylemek için bir done oldu." dedi. 

B61-12 programı, B61-3, -4, -7 ve -10 nükleer serbest düşüm bomba varyantlarını yeni bir savaş başlığı tasarımıyla değiştirilecek. Savaş başlığı enerji departmanında bulunan yarı bağımsız bir ajans olan Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi tarafından geliştirilip üretilirken, Pentagon da tasarım için yeni kuyruk takımlarını geliştirmektedir.

NNSA'nın tahminine göre programın olası maliyeti 8 milyar ila 9 milyar dolar arasında bir seviyeye tekabül edecek. Yükseltilen varyant Amerika'nın F-15, F-16 ve B-2 uçaklarının yanı sıra NATO üyesi ülkeler için olan uçaklar için de sertifikalandırılacak. F-35'lerin de önümüzdeki on yıl içinde bu silahla ilgili sertifika alması bekleniyor. Silah son tasarım incelemesini Ekim 2018'de geçmişti. 

NNSA açıklamasına göre ilk üretimin 2022 mali yılı içinde bitmesi hedeflenirken önceki açıklamalarda Mart 2020'de ilk üretimin yapılmasının hedeflendiği belirtiliyordu. Gecikmenin sebebi olarak ise bombalar için alınan hazır bir parçanın NNSA'nın silah parçaları için standartlarını karşılamaması ve bunun geçen yaz ortaya çıkması olduğu söyleniyor. Doğal olarak bu da silahın gecikmeleri olacağının bir göstergesi gibi görünüyor. Ayrıca yüz milyonlarca doların harcanmasına sebep olacak.

Kaynak: https://t.co/NwyEDghvDh?amp=1

31°
parçalı az bulutlu