banner23

banner26

banner24

banner25

ABD'nin yeni savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

ABD Hava Kuvvetleri envanterine girecek F-15EX savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 03.02.2021, 08:55
ABD'nin yeni savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi
banner34

F-15 savaş uçaklarının en gelişmiş versiyonu olan F-15EX savaş uçağı, dün ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Boeing tarafından yapılan resmi açıklamada, 2 Şubat'ta gerçekleştirilen yeni savaş uçağının ilk uçuşunun yaklaşık 90 dakika sürdüğü ve uçağın test uçuşunu başarılı bir şekilde tamamlandığı bildirildi. Boeing Defense resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, F-15EX'in ilk uçuş görüntüleri paylaşıldı.

Boeing Başkan Yardımcısı ve F-15 programı yöneticisi Prat Kumar uçuş ile ilgili yaptığı açıklamada, başarıyla tamamlanan uçuşun, uçağın güvenliğini kanıtladığını ve ABD'nin savaş filosuna katılmaya hazır olduğunu ifade etti.

ABD Hava Muharebe Komutanlığı başkanı General Mike Holmes, " F-15EX programı, yaşlanan F-15C/D filolarımızın sağladığı kapasiteyi yenilemenin ve yeteneklerini güncellemenin en uygun fiyatlı ve hızlı yolu." açıklamalarında bulundu.

1970'li yıllardan beri faaliyet gösteren F-15C/D savaş uçaklarından oluşan filonun belli sorunlar göstermeye başlamasıyla, ABD'nin maliyetli bir ömür uzatma programı başlatması ya da bu filonun yerine yeni savaş uçakları satın alması gerekiyordu. Ancak F-35 programı mali açıdan oldukça ağır olduğu için Pentagon yetkilileri F-15'lerin yükseltilmiş bir versiyonunun geliştirilmesini uygun buldu.

Pentagon'un kararı sonrası ABD Hava Kuvvetleri, Boeing ile temmuz 2020'de 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Sözleşme, 8 adet F-15EX savaş uçağının ilk teslimatını kapsıyor. Ayrıca ABD, önümüzdeki beş sene içerisinde toplam 76 adet F-15EX satın almayı planlıyor.

F-15EX kafalarda soru işareti bırakıyor

F-15EX, beşinci nesil F-35 savaş uçağıyla karşılaştırıldığında "zamanda geri adım" atan bir uçak olarak eleştiriliyor. F-15EX'in yarım yüzyıl hizmet ömrüne sahip olduğu belirtilirken, son derece çekişmeli hava muharabe sahasında ömrünün 10 yıl olduğu iddia ediliyor.

ABD'li savunma sanayii analistleri, Avrupalı şirketler ve Lockheed Martin'in altıncı nesil savaş uçakları üzerinde çalıştıklarını ifade ederken, F-15EX'in yaklaşık 20 yıl öncesinin en iyisi ve ne pahalı olan uçağı olarak görüyorlar.

24°
açık