banner23

banner24

ABD Ordusu, CH-47 Chinook filosunu yere indirdi

ABD Ordusu, CH-47 Chinook ağır nakliye helikopterlerinin motorlarında tespit edilen arıza ve yangın riski dolayısıyla tüm CH-47 filosunun uçuşlarını askıya alma kararı aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 31.08.2022, 12:13
ABD Ordusu, CH-47 Chinook filosunu yere indirdi

ABD üretimi helikopterlerde görülen arızalar, ABD Ordusu'nun başına bela olmaya devam ediyor.

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı, CH-47 Chinook ağır nakliye helikopterlerinin motorlarında tespit edilen arıza ve yangın riski dolayısıyla tüm CH-47 filosunun uçuşlarını askıya alma kararı aldı.

The Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD'li yetkililer, son zamanlarda bazı uçaklarda herhangi bir yaralanma veya ölüme neden olmayan motor yangınlarının meydana gelmesi üzerine, yaklaşık 400 adet CH-47 Chinook helikopterinin yere indirildiğini söyledi.

Ordunun sorunu çözmeye çalıştığı belirtilirken helikopterlerin motor üreticisi Boeing veya Honeywell'in, gazetenin gelişmelere dair sorularına yanıt vermediği kaydedildi.

1960'lardan bu yana Amerikan ordusunun temel unsurlarından biri olan Chinook helikopterler, genelde lojistik amaçlar için kullanılıyor.

ABD Ordusu'nun helikopterlerle ilgili yaşadığı sorunlar sadece Chinook filosu ile sınırlı değil.

ABD Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığına (AFSOC) ait CV-22 Osprey helikopterlerinde tespit edilen debriyaj arızalarından sonra helikopterlerin uçuşları durdurulmuştu.

banner34