banner23

banner31

banner24

ABD Savunma Bakanlığı, Demir Kubbe'nin yenilenmesine onay verdi

ABD Savunma Bakanlığı, Demir Kubbe 'nin yenilenmesi ve güçlendirilmesini de kapsayan, İsrail'e yönelik 1 milyar dolarlık askeri yardım paketini onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.06.2021, 13:39
ABD Savunma Bakanlığı, Demir Kubbe'nin yenilenmesine onay verdi

İsrail, Filistin'ten atılan roketleri durdurmak için kullandığı Demir Kubbe hava savunma füze sistemini ABD yardımı ile yenileyerek, güçlendirecek. 

The Jerusalem Post'un haberine göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Haziran ayı başlarında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'dan, İsrail ordusunun envanterini güçlendirmek ve Demir Kubbe hava savunma füze sistemini yenilenmek için 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulundu. Savunma Bakanı Austin, Senato Tahsisat Komitesi'ne yönelik yaptığı konuşmada, İsrail'in yardım talebinin 2022 bütçesi içerisinde yer alacağını ve 1 milyar doların teslim edileceğini, bu konuda Senato'nun gerekli adımların atması gerektiğini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in de Senato oturumunda Biden yönetimini, Demir Kubbe'nin yenilenmesine yönelik maddi yardım talebini onaylaması için çağrıda bulunduğu belirtiliyor. 

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in saldırılarına karşılık Gazze'den atılan roketlerle ilgili, ''ABD, masum sivillere yönelik Gazze'den gelişigüzel atılan roket saldırılarına karşı İsrail yönetimine tam destek sağlayacak.'' ifadelerini kullanmıştı.

17°
parçalı bulutlu