banner23

banner26

banner24

ABD Senatosu'ndan Suudi Arabistan'a silah satış kararı

ABD Senatosu, Suudi Arabistan'a havadan havaya füze ve ağır silah satışlarını engelleyecek yasa tasarısını 67'ye 30 oyla reddetti. 

SAVUNMA SANAYİİ 08.12.2021, 10:49
ABD Senatosu'ndan Suudi Arabistan'a silah satış kararı
banner34

ABD Senatosu Salı günü yapılan bir oylama ile gelişmiş havadan havaya güdümlü füze sistemlerinin ve diğer ağır silahların Suudi Arabistan'a satışının engellenmesini öngören yasayı 67'ye 30 oyla reddetti.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, söz konusu yasa tasarısı Senato'ya Cumhuriyetçi Senatörlerden Rand Paul, Mike Lee ve Demokrat Senatör Bernie Sanders tarafından sunuldu.

Senatör Paul, Sanders ve Lee'nin ortak olarak sunduğu tasarıda, "Suudi Arabistan'a aşağıdaki silah satışları yasaktır: Silah İhracat Kontrol Yasası kapsamında Kongreye sunulan 20-11 Nolu İletimde belirtilen ve 15 Kasım 2021'de Kongre kayıtlarına eklenen savunma malzemeleri: 280 adet AIM-120C-7C Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzeleri (AMRAAM), 596 adet LAU-128 Füze Fırlatma Rayları, konteynerler, silah destek ekipmanı, yedek ve bakım parçaları, ABD hükümeti veya şirketlerinin mühendislik, teknik ve lojistik destekleri ile ilgili elemanlar." ifadelerine yer verildi.

Suudi Arabistan'a söz konusu silahların satışına onay verdiğini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı, belirlenen mühimmatın satış bedelinin 650 milyon dolar değerinde olduğunu ve bu füzelerin Suudi Arabistan'ın F-15 ve Eurofighter Typhoon savaş uçakları için verileceğini duyurmuştu.

29°
parçalı az bulutlu