banner23

banner24

ABD sesten 5 kat daha hızlı hipersonik füzesini test etti

2021 yılının Temmuz ayında Rusya’nın test ettiği Zirkon füzesinin ardından ABD de Raytheon tarafından geliştirilmiş yeni bir füze test etti.

SAVUNMA SANAYİİ 29.09.2021, 15:07
ABD sesten 5 kat daha hızlı hipersonik füzesini test etti

ABD uzun süre sonra ilk kez hipersonik füze testinde başarıya ulaştı.

2021 Temmuz ayında Rusya’nın, Tsirkon (Zirkon) hipersonik füzesini başarıyla test ettiğini duyurmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri de geliştirdiği hipersonik füzesini yapılan çalışmalarda başarılı bir şekilde test etti.

Pentagon'dan yapılan açıklamada ABD’nin gerçekleştirdiği hipersonik füze testi, bahsi geçen silah sınıfında yürütülen çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen testler içerisinde, 2013 yılından bu yana başarıya ulaşan ilk test olduğunu ifade etti.

Webtekno sitesinin haberine göre, geliştirilen füze, test esnasında bir hava aracından bırakıldı ve yalnızca saniyeler sonra, roket, iticileriyle sesin hızını aştı. Bundan sonra, ‘scramjet’ adlı ikinci motor çalıştı ve füzeyi hipersonik hıza ulaştırdı. ABD’nin test ettiği sözü edilen füze, saatte 6 bin 200 km hızla ilerliyor ve bununla birlikte sesten tam olarak 5 kat hızlı şekilde çalışıyor.

Scramjet isimli motor, füzenin yüksek hız esnasında içinden geçtiği havanın yakıtla karıştırılması sonucu çalışıyor ve bu sayede uzun süre süpersonik hızlarda kalınabiliyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, oksijen açısından zengin bir atmosferde, yüksek hız ve manevra yeteneğine sahip olan bu füzelerin saptanmasının oldukça zor olacağı dile getiriliyor.

banner34