banner23

banner26

banner24

ABD, sürü drone saldırılarından korunma yolunda adım atıyor

ABD Donanması, DroneShield şirketi tarafından geliştirilen ve sürü drone saldırılarından korunma vaat eden yeni bir sistemi test etti.

SAVUNMA SANAYİİ 14.07.2021, 11:42
ABD, sürü drone saldırılarından korunma yolunda adım atıyor
banner34

Amerika Birleşik Devletleri Donanması, sürü drone saldırılarına karşı çözüm olması beklenen yeni bir sistemi test etti.

19fortyfive sitesinde yer alan haberde, M80 Stiletto botu üzerinde test edilen sisteme dair bilgilere yer verildi. Testte yer alan DroneSentry-x isimli ve temelde bir yapay zeka sistemi olarak belirtilen cihaz, aracın etrafını tarayarak yakınlarda bir drone’un varlığına işaret eden radyo frekansı sinyallerinin tespiti amacıyla kullanılıyor.

Üretici firma DroneShield, DroneSentry-X cihazının "herhangi bir hızda seyreden İHA hareketini tespit etme ve engellemek amacıyla 360 derece durum farkındalığı ve koruma sağladığını belirtmekte. Ayrıca firma cihazın, yerinde gözetim ve mobilize görevler için uygun olduğunu, araca monteli şekilde kullanıldığı gibi sabit/kurulu konumda da drone gözetleme görevini icra edebileceğini ifade etti. 

Firma yetkilileri ayrıca, geliştirdikleri teknolojilerinin “protokol manipülasyonu veya siber taktikler” içermediğini, bunların yerine kinetik olmayan jamming yöntemini sunduklarına işaret etmekteler.    

27°
açık