banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Uzay Kuvvetleri sanal gerçeklik gözlükleri kullanacak

ABD Uzay Kuvvetleri, askerlerin eğitimi için sanal gerçeklik gözlükleri kullanımına başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 15.03.2021, 19:46
ABD Uzay Kuvvetleri sanal gerçeklik gözlükleri kullanacak
banner34

ABD Uzay Kuvvetleri, sanal gerçeklik gözlükleri ile askerlerini eğitmek için çalışıyor. Sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde daha öncesinde uzayda bulunmamış olan Uzay Kuvvetleri askerleri, uzayda olmanın nasıl gözükebileceğine dair hazırlık yapma imkanı bulmuş oluyor.

Stars and Stripes tarafından yapılan habere göre, ABD Uzay Kuvvetleri ve SAIC birlikte çalışarak ABD’nin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren uyduların birebir replikalarını barındıran bir eğitim platformu hazırlamak istiyor. Böylece askerler çeşitli senaryolar için uyduların dijital replikaları ile birlikte hazırlanabilecek. Eğitim platformu askerlerin füze uyarılarına karşı hazırlanan senaryolar için deneme imkanı sunuyor.

Platform sayesinde askerler zarar görmüş bir uyduyu tamir etmek veya bir uzay aracını yeniden konumlandırmak için sanal gerçeklik gözlükleri ile deneme yapabilmekte. Böylece askerler bu görevleri uzayda yerine getirmeden önce deneme şansı bulmakta.

ABD’nin SAIC ile yaptığı anlaşma içerisinde uzay istasyonlarının, görev kontrol odalarının ve uyduların sanal replikalarının hazırlanması bulunuyor.

20°
açık