ABD yeni uydu takımları için kara altyapısını geliştiriyor

ABD savunma sektörü uzay destekli iletişimin temellerini sağlamlaştırmak adına karadaki yapılanmaları da geliştiriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 23.02.2021, 21:49
ABD yeni uydu takımları için kara altyapısını geliştiriyor

ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komünikasyon ile alakalı problemlerle baş edebilmek için yeni uydular ve terminaller üzerine bazı denemeler yürütüyor. ABD’nin yakın zamanda Alçak Uydu Yörüngesi’ne (LEO) yollanan uydu ile birlikler için gerçek zamanlı verilere erişim sağlanabilecek. LEO Orta Uydu Yörüngesi (MEO) ve Yüksel Eliptik Yörünge (HEO) üzerinde kurulacak olan yeni uydu takımları ile komünikasyon yeteneklerinin geliştirilmesi için çaba sarf ediliyor.  Ancak savunma sektörü aynı zamanda karadaki yapılanmalar ile de eşit oranda ilgili.

Warrior Maven tarafından yapılan habere göre dünyanın yörüngesinde kurulacak yeni uydu takımlarının gerçek zamanlı verileri sunabilmesi için karadaki altyapının bağlantıyı efektif bir şekilde kurabilmeye hazır olması gerekiyor.

ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri tarafından yürütülen değerlendirmeler esnasında Istropic Systems’ın üretmiş olduğu optik hüzmeleme anteninin farklı yörüngelerde yer alan uydular ile aynı anda bağlantı kurabilme yeteneği ele alınıyor. 

ABD gelişmiş uydu takımlarını oluşturma hedefinin yanında uydu takımlarının gelişmişlik düzeyine cevap verebilecek bir altyapıyı karada oluşturmak için de çalışıyor.

11°
açık