banner23

banner26

banner24

banner25

ABD, Yunanistan'daki askeri varlığına ilişkin taleplerini artırıyor

ABD, Yunanistan'daki üs sayısını artırma talebinin ardından, kuvvetlerinin faaliyet alanını genişletmek için isteklerini artırıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 18.04.2021, 13:32
ABD, Yunanistan'daki askeri varlığına ilişkin taleplerini artırıyor
banner34

ABD'nin askeri üslerinin yeniden müzakere edilmesi doğrultusunda, Yunanistan’dan yapılan anlaşmayı 5 yıl uzatmasını istediği bildirildi. 

ABD ve Yunanistan arasında pazarlıklar devam ederken Yunanistan'ın daha fazla silah talebinde bulunduğu aktarıldı. Bunun yanı sıra ABD, Yunanistan’ın taleplerini dikkate alırken diğer yandan da kendi taleplerini öne sürüyor. 

Bu taleplerin içinde ABD’nin Yunanistan’da var olan üslerinin haricinde, başka bölgelerde de üs kurmaya olanak sağlanması talebi bulunuyor. Ayrıca ABD; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin Yunanistan’ın değişik bölgelerinde 23 askeri kışlayı kullanmasını istiyor. Bu kışlaların içinde Batı Trakya’daki 4. Kolordu’ya bağlı askeri kışlalar da yer alıyor.

Gelen ilk bilgilere göre, ABD Kara Kuvvetleri için İskeçe’deki Kayalar (Petrohori) köyündeki atış eğitim tatbikat alanı da bulunuyor. Bundan dolayı, Dedeağaç’a gelen ABD askeri güçlerinin tamamı Romanya ve Ukrayna’ya sevk edilmiyor ve bir bölümünün de Batı Trakya’da kalıcı olarak konuşlanması planlanıyor.

Yunanistan Dedeağaç'a MQ-1 Pretador konuşlandırmayı planlıyor

ABD ile yeni görüşülen anlaşmanın içinde Yunanistan’nın almak istediği MQ-1 Pretador İHA’lar da var.

Yunanistan’ın ABD’den alacağı MQ-1 Pretador İHA’lardan bazılarını Dedeağaç’a konuşlandırmayı plandığı ileri sürülüyor.

Dedeağaç’a konuşlanacak olan MQ-1 Pretador İHA’ların, Meriç (Evros) ve Kuzey Ege Denizi’ni kontrol etmek üzere kullanıması hedefleniyor. Onun için Dedeağaç havalimanı sivil havacılığın yanısıra askeri alanda da daha elverişli kullanılması için bazı çalışmaların yapılmasına önümüzdeki dönem içinde başlanması bekleniyor.

23°
açık