banner23

banner24

ABD’den bazı Rus silahlarına ithalat yasağı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus menşeli birtakım ateşli silah türlerinin ithalatına ve nükleer teknoloji ihracatına kısıtlama getirildiğini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 21.08.2021, 09:06
ABD’den bazı Rus silahlarına ithalat yasağı

Rusya ve ABD arasında uzun yıllardan bu yana devam eden kurallı güç mücadelesinde ABD kanadı tarafından yeni hamlelerde bulunuldu.  

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 1991 tarihli Kimyasal ve Biyolojik Silahların Kontrolü ve Savaşın Önlenmesi Yasası (CBW Yasası) uyarınca Amerika Birleşik Devletleri, Ağustos 2020'de Rusya'nın zehirlenmesinde “Novichok” gazı kullanması nedeniyle Rusya Federasyonu'na ikinci bir yaptırım uygulayacak. 

7 Eylül’de yürürlüğe girecek olan yaptırım kapsamında, Rusya yapımı bazı ateşli silah türlerinin ve mühimmatın ithalatı yasaklanacak. 
Ayrıca nükleer ve füze ürünlerinin ve teknolojilerinin ihracatı da yaptırım kapsamında yer alacağı belirtilirken kısıtlamaların en az 12 ay yürürlükte kalacağı öğrenildi. İlgili sürenin geçmesinin ardından Rusya’nın tavır değişikliğine gitmesi ve kimyasal kullanma yanlışını tekrarlamayacağına dair gereken güveni tesis etmesi neticesinde ancak kısıtlamalar son bulacak.

 

banner34