banner23

banner31

banner24

ADOP-2000 teslimatı tamamlandı

ADOP-2000 projesi ikinci yaygınlaştırma sözleşmesi kapsamında, ilki Temmuz ayında tamamlanan üçüncü teslimat partisinin ikinci grup kabul faaliyeti, ADESTİM karargâhı ve topçu taburu gözetleme postası sistemlerinin de testlerden başarıyla geçmesi ile tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.10.2020, 13:17
ADOP-2000 teslimatı tamamlandı

Salgın ortamının zor şartlarında, başta ASELSAN personeli olmak üzere tüm paydaşlar tarafından herhangi bir gecikmeye mahal vermeden teslimat süreci planlandığı takvimde sonuçlandırıldı.

İkinci teslimat grubu kapsamında elektro-optik cihazların entegre edildiği sistemler, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilirken, ADOP-2000 sistemleri ile donatılan birlik sayısı 20'ye, teslim edilen toplam sistem sayısı 1.100’ün üzerine ulaştı.

ADOP-2000, ASELSAN’ın ateş destek ürün ailesinden sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemler bütünüdür. ADOP-2000 muharebe sahasında hedef tespit, ateş desteğinin komuta, kontrol ve teknik ateş idare fonksiyonlarının otomasyonunu, ateş desteğinin diğer muharebe sahası fonksiyonel alanları ile tam bir uyum içinde uygulanmasını sağlıyor.

​ADOP-2000, komutanın; uygun hedefi, uygun zamanda, uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlayan bir C4I sistemi olarak adlandırılır.

ADOP-2000, silahların (toplar, havanlar ve çok namlulu roketatarlar) ve hedef tespit radarlarının ateş desteğinin otomasyonuna dahil olmasını sağlarken bu silahlar için teknik ateş idare fonksiyonlarının gerçekleştirilebilmesine olanak verir. Ayrıca ADOP-2000, meteoroloji ölçümü ve topografik yer ölçme gibi görevlerin doğru, hassas ve hızla icra edilmesini, elde edilen verilerin sayısal ortamda diğer sistemlere aktarılmasını sağlar.

17°
parçalı bulutlu