banner23

banner31

banner24

Afrika’da terörle mücadelede Türk ürünleri kullanılacak

G5 Sahel Ortak Gücü ile Makina Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE), silah ve mühimmat satış sözleşmesi imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.08.2021, 15:51
Afrika’da terörle mücadelede Türk ürünleri kullanılacak

Türkiye’nin, Afrika'nın Sahel bölgesindeki 5 ülke (Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer) tarafından oluşturulan G5 Sahel Ortak Gücü’ne desteği sürüyor.

Türkiye, uluslararası terörle mücadele amacıyla kurulan G5 Sahel Ortak Gücü’ne maddi destek sözü vermişti. Geçen Nisan ayında G5 Sahel Gücü İcra Sekreteri Eric Yemdaogo ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin söz verdiği katkı payının yerli savunma sanayii ürünleri çerçevesinde kullanılması için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nı (SSB) ziyaret etmişti.

Bu temasların sonucu olarak 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te, G5 Sahel Ortak Gücü ile Makina Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE) arasında silah ve mühimmat satış sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında MKE; Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği, PMT-76 Makineli Tüfek ve muhtelif kalibrelerdeki mühimmatları G5 Sahel Ortak Gücü’ne teslim edecek.

İmzaların ardından ayrıca, SSB ile G5 Sahel Ortak Gücü arasında savunma sanayii tedarikinde işbirliğinin artırılmasını amaçlayan “Niyet Beyanı” imzalandı. İmzalar SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile G5 Sahel Ortak Gücü İcra Sekreteri Eric Yemdaogo tarafından atıldı.

26°
parçalı bulutlu