banner23

banner26

banner24

banner25

Afrika’nın en büyük askeri tatbikatı başlıyor

Afrika kıtasında yapılan en büyük askeri tatbikat olarak nitelendirilen ‘’Afrika Aslanı-2021’’, Batı Sahra’yı da kapsayacak şekilde 7 Haziran’da başlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 06.06.2021, 14:46
Afrika’nın en büyük askeri tatbikatı başlıyor
banner34

Fas Silahlı Kuvvetleri, Afrika Kıtasının en büyük askeri tatbikatı olarak nitelenen ‘’Afrika Aslanı 2021’’ tatbikatının 7 Haziran’da başlayacağını duyurdu.

Fas ordusu tarafından yapılan açıklamada, Afrika Aslanı 2021" tatbikatının 7-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirtti. Açıklamada tatbikatların, ülkenin orta kesimindeki Agadir, Tantan ve Tafravut, kuzey kesimindeki Tifnit ve Kuneytıra bölgeleri ile Batı Sahra'daki Mahbes bölgesini kapsayacağı kaydedildi.

Şarkul Awsat’ın aktardığına göre, Fas’ın yanı sıra İngiltere, ABD, Breziya, Kanada, Tunus, Senegal, Hollanda ve İtalya da tatbikata katılacak. NATO ile 30 ülkeden askeri gözlemciler tatbikat sürecinde bölgede bulunacak. Tatbikatın amacına ilişkin yapılan açıklamada, dünyanın en önde gelen ortak tatbikatları arasında yer alan Afrika Aslanı 2021’in çok sayıda gayesi olduğu belirtildi.

Tatbikat kapsamında; katılımcı orduların manevra kabiliyetinin artırılması, farklı birimler arasındaki koordinasyonun güçlendirilerek operasyonel özelliklerin tahkim edilmesi, siber savunma becerilerini geliştirilmesi, hava unsurlarının muharebe yeteneklerinin güçlendirilmesi, deniz güvenliği alanında iş birliği adımları atılması, deniz tatbikatlarının icra edilerek olası konvansiyonel müdahalelere karşı önlem alınması, insani yardım faaliyetlerini gerçekleştirilmesi gibi hedeflerin bulunduğu duyuruldu.

Tatbikat kapsamında ayrıca, biyolojik, radyolojik, nükleer ve kimyasal dezenfeksiyon tatbikatları da icra edilecek. Fas ordusu Afrika Aslanı 2021 tatbikatının bazı bölümlerinin Batı Sahra’da özellikle de Mahbas bölgesinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

11°
parçalı bulutlu