banner23

banner26

banner24

banner25

AİC ve MÇT sistemlerinin ilk kafile teslimatı yapıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistemi ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Projesi Kapsamında AİC ve MÇT sistemlerinin ilk kafile teslimatı yapıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.08.2020, 02:06
AİC ve MÇT sistemlerinin ilk kafile teslimatı yapıldı
banner34

Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top (MÇT) sistemlerinin ilk kafile kabulü kapsamında, bir adet AİC ve iki adet MÇT için kabul testleri 29 Mayıs 2020 tarihinde başarı ile tamamlandı. Sistemler 01 Haziran 2020 tarihinde kullanıcı birliğine teslim edildi.

AİC ve MÇT sistemleri kabul testleri süresince fabrika testlerinin yanı sıra helikopter ve F-16 uçuşunu içeren testler ve hedef uçağa karşı yapılan atışlı testler ile yeteneklerini tekrar kanıtladı.

AİC takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunuyor. AİC sistemi aynı anda üç adete kadar Modernize Çekili Topun (MÇT) yanı sıra bir adet HİSAR-A Füze Fırlatma Sisteminin (FFS) kontrolünü üstlenebiliyor. Tipik AİC takımı, bir adet AİC, iki adet 35mm MÇT ve bir adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi'nden (HİSAR-A FFS) oluşuyor.

24°
açık