banner23

banner26

banner24

banner25

AKINCI'dan 14 sorti daha

BAYKAR Savunma tarafından hayata geçirilen AKINCI TİHA, eğitim uçuşunda 14 sorti gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.04.2021, 23:25
AKINCI'dan 14 sorti daha
banner34

AKINCI TİHA, eğitim uçuşlarına başarıyla devam ediyor.

Dünya Pilotlar Günü'nde 9 sorti gerçekleştiren AKINCI, bugün yaptığı uçuşta 14 sorti daha gerçekleştirdi.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, resmî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugünkü AKINCI eğitim uçuşlarımızda 14 sorti daha." ifadelerine yer verdi.

AESA Radar entegrasyonu ile birlikte hava savunma kabiliyetine de sahip olacak olan AKINCI’nın 2021 yılı içerisinde envantere girmesi bekleniyor.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye yapmış olduğu açıklamada AKINCI TİHA’nın 2021 yılında envantere gireceğini ve hava savunma kabiliyetine sahip olacağını söylemişti.

Akıncı TİHA nasıl hava savunması yapacak?

AKINCI TİHA bünyesinde bulunacak olan ASELSAN AESA radarı ve TÜBİTAK SAGE üretimi Göktuğ, hava-hava füzeleriyle farklı senaryolarda hava savunması yapabilme kabiliyetine sahip olacak.

TİHA ile Hava Savunma

AKINCI'nın nasıl hava savunma yapabileceğini bir senaryo üzerinden anlatabiliriz. Düşman gemisinden bir seyir füzesinin Türkiye'ye doğru ateşlendiğini varsayalım ve füzenin rotası üzerinde ya da yakınlarında

AKINCI TİHA olsun. AKINCI TİHA'da da ASELSAN üretimi AESA radar ve TÜBİTAK SAGE üretimi Göktuğ hava-hava füzeleri bulunacak. Türkiye'ye doğru gelen seyir füzesini Barış kartalı uçağımız ya da AKINCI tespit ettiği anda AKINCI'dan ateşlenen füzeler ile düşman füzesi imha edilebilir. AKINCI'da AESA radar olmasa bile ağ merkezli harekat ile farklı sistemlerle konuşturulup hava-hava füzeleriyle hedefi imha edebilir.

Farklı bir senaryoda AKINCI TİHA Türkiye'ye doğru gelen düşman kargo uçakları, hafif saldırı uçakları ya da İnsansız Hava Araçlarına karşı havada ön eleme yapabilir. İlerleyen yıllarda geliştirilecek daha uzun menzilli hava-hava füzeleriyle ve ağ merkezli harekatla AKINCI TİHA savaş uçaklarına karşı da etkili olabilecek bir hale gelebilir.

TİHA ile hava savunması yapılmasının haricinde taşıyacağı SOM füzesi ve MK-84 bombalarıyla stratejik hedeflerin imhasına yönelik etkili bir platform olacak.

11°
parçalı bulutlu