banner23

banner26

banner24

banner25

AKINCI PT-3 yüksek irtifa testini tamamladı

BAYKAR tarafından yüksek yerlilik oranı ile üretilen AKINCI TİHA’nın 3'üncü prototipi, yüksek irtifa testini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 13.04.2021, 17:25
AKINCI PT-3 yüksek irtifa testini tamamladı
banner34

Bayraktar AKINCI TİHA envantere girişinin arefesinde bir testi daha geçti.

BAYKAR Savunma'nın resmî sosyal medya hesapları da Bayraktar AKINCI’nın bu başarısını paylaştı.

BAYKAR Savunma resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI TİHA testleri devam ediyor. Bayraktar AKINCI PT-3 bugün yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini başarıyla tamamladı!” ifadelerine yer verildi.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye verdiği özel röportajda, AKINCI’nın 2021 yılında envantere dahil edileceğini söylemişti.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’lardan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1,350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

21°
hafif yağmur