banner24

AKINCI PT3 orta irtifa testini başarıyla tamamladı

BAYKAR tarafından yüksek yerlilik oranı ile üretilen AKINCI TİHA’nın 3'üncü prototipi, orta irtifa testini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 10.04.2021, 15:34
AKINCI PT3 orta irtifa testini başarıyla tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA envantere girişinin arifesinde bir testi daha geçti.

BAYKAR Savunma resmi sosyal medya hesapları da Bayraktar AKINCI’nın bu başarısını paylaştı.

BAYKAR Savunma resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI PT-3, bugün Orta İrtifa Sistem Tanımlama Testi'ni başarıyla tamamladı.” ifadelerine yer verildi.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye verdiği özel röportajda, AKINCI’nın 2021 yılında envantere dahil edileceğini söylemişti.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

13°
parçalı az bulutlu