banner23

banner24

AKINCI S-1 ilk uçuş testini başarıyla tamamladı

2021 sonuna kadar envantere girecek olan AKINCI TİHA seri üretim uçağının ilki olan AKINCI S-1’in ilk uçuş testi başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.05.2021, 16:16
AKINCI S-1 ilk uçuş testini başarıyla tamamladı

Bayraktar AKINCI envantere giriş öncesinde testlerini birer birer tamamlıyor.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, seri üretimin ilk uçağı olan Bayraktar AKINCI S-1 bugün ilk uçuş testini başarıyla tamamladığını açıkladı.

SavunmaTR’ye verdiği özel röportajda AKINCI TİHA’nın 2021 yılında envantere alınacağını söyleyen Selçuk Bayraktar, seri üretimin ilk uçağı olan AKINCI S-1’in ilk uçuş testini tamamladığını resmî sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar resmî Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “19 Mayıs ruhuyla… Seri üretimin ilk uçağı olan Bayraktar AKINCI S-1 bugün ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.” ifadelerini kullandı.

Belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılan Bayraktar AKINCI, 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak AKINCI, ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıyabilecek.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

İlk etapta 6 adet teslim edilecek olan AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlanacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

banner34