banner23

banner24

AKINCI TİHA'nın test ve eğitimleri aralıksız sürüyor

2021 yılı içerisinde envantere girecek olan AKINCI TİHA'nın test ve eğitimlerine devam ediliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 10.06.2021, 19:19
AKINCI TİHA'nın test ve eğitimleri aralıksız sürüyor

Bayraktar AKINCI TİHA, envantere girmek için gün sayıyor.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA'nın test ve eğitimlerinin hız kesmeden devam ettiğini duyurdu.

Selçuk Bayraktar resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, "Belki üstümüzden geçer... Biri inişte, diğeri kalkış için hazır... AKINCI test ve eğitimlerine aralıksız devam..." ifadelerini kullandı.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

banner34