banner23

banner24

AKINCI TİHA uçmaya devam ediyor

Bayraktar AKINCI TİHA PT-2'nin Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.03.2021, 17:29
AKINCI TİHA uçmaya devam ediyor

Türkiye’nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar AKINCI, envantere girmek için gün sayıyor.

BAYKAR resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan videolu paylaşımda, Bayraktar AKINCI’nın Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi’nin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Başarıyla tamamlanan test AKINCI’yı göreve bir adım daha yaklaştırdı.

BAYKAR resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “Bayraktar AKINCI TİHA uçmaya devam ediyor... Bugün AKINCI PT-2 ile Gelişmiş Sistem Tanımlama Testi'ni başarıyla tamamladık. Başarıyla tamamlanan her test AKINCI'yı göreve bir adım daha yaklaştırıyor. Semalarımızda hür ve özgür...” ifadelerine yer verildi.

2021 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanan AKINCI’nın testlerini başarıyla geçiyor olması kamuoyunu heyecanlandırdı.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.

banner34