banner23

banner26

banner24

banner25

AL SHAMAL silahlı eğitim gemisi Katar'a teslim edildi

Anadolu Tersanesi tarafından Katar Donanması için inşa edilen AL SHAMAL silahlı eğitim gemisi, gerçekleştirilen törenle teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 25.02.2022, 17:25
AL SHAMAL silahlı eğitim gemisi Katar'a teslim edildi
banner34

Türk savunma sanayii, Katar Donanmasını güçlendirmeye devam ediyor.

Anadolu Tersanesi tarafından inşa edilen silahlı eğitim gemisi AL SHAMAL, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye’nin katıldığı törenle Katar Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Törene, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de katıldı.

Anadolu Tersanesindeki tören saygı duruşu ve iki ülke ulusal marşlarının okunmasıyla başladı.  

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Katar Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Khalid Nasser al-Hajri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve geminin inşasında katkısı bulunanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani liderliğinde Türkiye ve Katar arasında önemli projelerin hayata geçirildiğini vurgulayan Tuğamiral Hajri, ileri teknoloji bir gemiyi Katar Deniz Kuvvetlerine kazandırmaktan duydukları memnuniyeti belirtti. 

Projenin bir diğer gemisi QTS 91 AL DOHA’daki eğitim faaliyetlerine ilişkin videonun izletildiği törenin sonunda Katar Savunma Bakanı el-Atiyye tarafından Gemi Komutanı’na teslim edilen Katar Bayrağı, Katar Millî Marşı eşliğinde gemi gönderine çekildi.

18°
açık