banner23

banner24

ALBATROS-S İDA ailesi genişliyor

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN imzasıyla geliştirilen ve Türkiye'nin silahlı insansız deniz aracı teknolojisi ALBATROS-S İDA'nın 8’li sürü mimarisini hayata geçirdiklerini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 13.12.2022, 12:07
ALBATROS-S İDA ailesi genişliyor

Türk Donanması'nın denizdeki yeni gücü ALBATROS-S İDA ailesi sahip olduğu üstün özellikleriyle genişlemeye devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN imzasıyla geliştirilen ve Türkiye'nin silahlı insansız deniz aracı (SİDA) sürüsü olan ALBATROS-S İDA hakkında yeni bir gelişmeyi paylaştı.

İsmail Demir resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ALBATROS-S İDA projesinin 3. aşamasında 8’li sürü mimarisini hayata geçirdiklerini duyurdu. İsmail Demir, ALBATROS-S İDA'nın farklı görevler icra ettiğini, alt görev paylaşımı yaptığını ve alt sürülere bölündüğünü de ifade etti.

Yapılan paylaşımda, "Yüksek otonomi özellikli sürü insansız deniz araçları geliştirmeye ve İDA ailemizi genişletmeye devam ediyoruz! Projenin 3.aşamasında 8’li sürü mimarisini hayata geçirdik. ALBATROS-S İDA farklı görevler icra ediyor, alt görev paylaşımı yapıyor, alt sürülere bölünüyor." ifadelerine yer verildi.

ALBATROS-S; arama-kurtarma, geniş alan tarama-tespit, refakat, şüpheli araçlara angajman ve insanlı sistemlerin kullanılmasının riskli olduğu hallerde görev yapabilecek şekilde temel yetenekler gözetilerek geliştirildi. SSB'nin sürü insansız deniz araçlarındaki en büyük hedeflerinden biri ise İHA’lardaki olduğu gibi dünyada söz sahibi olmak. 

ALBATROS-S

Kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duymadan seyir yapabilen, yüksek seviye otonomi kabiliyetine sahip, merkezi bir kontrolden bağımsız sürü formasyonunda seyir ve görev icra edebilen İnsansız Deniz Aracı Sürüsü sistemi ALBATROS-S; botları farklı seyir formasyonları uygulayabilen İnsansız Deniz Aracı Sürüsü sürü unsurlarından ve engellerden (hareketli engeller dahil) sakınarak sürüdeki eksilmelere karşı da göreve devam edebilme yeteneğine sahiptir. 

Verilen görevi sürü unsurları arasında otonom olarak paylaşabilen ALBATROS- S; farklı manevralar ile görevi otonom olarak sonlandırılabiliyor.

ALBATROS- S bir yandan yüksek hız, manevra kabiliyeti ve düşük Radar Kesit Alanı ile Kızılötesi Kesit Alanına sahipken diğer yandan otonom yazılımı sensör füzyonu, esnek ve artırılabilir sürü mimarisi, sabit ve hareketli engelleri algılama ve dinamik rota planlama ile GNSS ve haberleşme kesintisinde otonom harekatına devam edebilme gibi özellikleri de haizdir.

Türk Donanması'nın denizdeki önemli kazanımlarından biri olacak ALBATROS-S; otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabiliyor.

banner34