banner23

banner24

Almanya, Fransa ve İspanya yeni nesil savaş uçağı konusunda anlaşma imzaladı

Fransa, Almanya ve İspanya gelecek nesil savaş uçakları geliştirmek için anlaşmaya vardı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.05.2021, 10:06
Almanya, Fransa ve İspanya yeni nesil savaş uçağı konusunda anlaşma imzaladı

2040 için yeni nesil operasyonel savaş uçağı konusunda ortak çalışmalar yürüten Almanya, Fransa ve İspanya anlaşmaya vardı.

Euronews'in haberine göre, Avrupa’nın en büyük savunma projesi olacağı düşünülen anlaşmanın toplamda 100 milyar avroya mal olacağı öngörülüyor.

Anlaşmayı resmî Twitter hesabı üzerinden duyuran Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, "Fransa, Almanya ve İspanya egemenliklerin ve 21'inci yüzyıl Avrupası için en önemli araçlardan birini inşa edeceklerdir." dedi.

2027'de tanıtım uçağının hazır olacağını belirten bakan, uçağın 2040'ta operasyonel hale geleceğini duyurdu.

Future Combat Air System (FCAS) projesinin bir sonraki geliştirme aşamasının 3 buçuk milyar avroya mal olması tahmin ediliyor. Bu meblağ da üç ülke arasında paylaştırılacak.

Söz konusu meblağın Fransız Savunma Bakanlığı tarafından 2024 yılına kadar savaş jeti ve insansız hava araçlarının tasarımı ve tanıtım prototipler için kullanılacağı açıklandı.

Bakanlık, anlaşmaya göre savaş uçaklarının hassas bilginin korunması için kara kutu olmadan üretileceğini de ekledi.

Proje fonunun kullanılması için Alman parlamentosunun onayı lazım

Üç ülke arasında varılan bu anlaşmanın eylül ayındaki federal seçimler öncesinde Almanya parlamentosu bütçe komisyonunda onaylanması için kısa bir zaman olduğu ifade edildi. Proje fonlarının kullanıma açılması için onay sürecinin uzayabileceği söyleniyor.

Almanya, Fransa ve İspanya arasında yeni nesil savaş uçakları konusunda daha önce de ortak çalışmalarda bulunulmuş fakat bazı anlaşmazlıklar nedeniyle ilerleme kaydedilememişti.

banner34