banner23

banner24

Almanya, Lockheed Martin ve Boeing’in tekliflerini pahalı buldu

Ağır nakliye helikopterli için Lockheed Martin ve Boeing tarafından yapılan teklifleri Almanya bütçe kısıtlamalarından ötürü hesapsız buldu. Bunun sonucunda programa yeni bir başlangıç yapmaya karar verdi.

SAVUNMA SANAYİİ 30.09.2020, 18:33
Almanya, Lockheed Martin ve Boeing’in tekliflerini pahalı buldu
banner34

Almanya Savunma Bakanlığı ağır nakliye helikopterleri için aldığı teklifleri değerlendiriyor. Bakanlık, Amerikan firmaları olan Boe-ing ve Lockheed Martin tarafından gelen teklifleri Chinook ve King Stallion’ın tekliflerine göre pahalı bulmasından ötürü yeni helikopterleri için temiz bir başlangıç yapmaya karar verdi.

Defense News tarafından yapılan habere göre, iki şirket Almanya’nın eskimiş CH-53G helikopterlerinin yerine gelecek helikopterleri için 2020 yılının ocak ayında tekliflerini vermişti, bu yılın sonunda ise ikinci tekliflerin gelmesi bekleniyordu. Ancak yetkililer kararını salı günü açıkladı.

 Alınan sürpriz kararın nedeninin askeri harcamaların yüksek tutulmasına rağmen şu anda yaşanan bütçe kısıtlamalarından dolayı gerçekleştiği belirtiliyor.

Yetkililer savunma sektörünün devlerinden gelen teklifleri hesapsız bulduğu için STH programı olarak bilinen helikopter yarışını iptal etti. Yetkililer planlanan multimilyar dolarlık bütçeye bağlı kalırken tüm gereksinimlerin karşılanabilmesinin muhtemel olmadığını belirtti.

STH programı ilk başta savunma bütçesini zorlamayacak bir plan olarak ortaya çıkmıştı. Ancak istenen gereksinimler teklif verenlere bağlı sanayi yönetici kadrosunu şaşırtacak noktalara getirdi.

Almanya’nın Yeşiller Partisi'nden Tobias Lindner ise tekliflere yeni bir başlangıç yapmanın sorunu çözmeyeceği yönünde açıklama yaptı.

29°
parçalı az bulutlu