banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya'nın ihracat onayı Türkiye düşmanlarını endişelendirdi

Alman hükümetinin, Türk Donanması için 522 milyon avroluk ihracata onay verdiği açıklanırken Yunanistan ve PKK destekçileri bu onaydan rahatsız oldu.

SAVUNMA SANAYİİ 09.11.2020, 12:49
Almanya'nın ihracat onayı Türkiye düşmanlarını endişelendirdi
banner34

Almanya'nın Türkiye ile yapılacak 522 milyon avroluk donanma ihracatına onay verdiği bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Almanya Ekonomi Bakanlığı, Sol Parti miletvekili Sevim Dağdelen, ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin savaş gemilerinin yapımı ve silahlandırılmasında kullanılacağını ifade etti. Dağdelen, gerçekleştirilecek ihracatın 128 milyon 800 bin avroluk kısmının denizaltıları kapsadığını söyledi. 

Almanya geçtiğimiz sene Barış Pınarı Harekatı sırasında Türkiye ile yapılacak silah ve teçhizat ihracatını askıya almış, ancak donanma ihracatını devam ettirmişti. 

PKK destekçisi Sevim Dağdelen'den skandal sözler

Federal Mecliste terör örgütü PKK/YPG'ye verdiği destekle bilinen Sol Parti miletvekili Sevim Dağdelen, açıklamasının devamında Alman hükümetinin Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatını eleştirerek "Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas gibi Türkiye'ye silah sevkiyatı yapanlar Avrupa dayanışması sözünü ağzına almamalı." dedi. 

Yunanistan provokatif söylemlerini sürdürüyor

Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ile sorun yaşayan Yunanistan, Almanya'dan Türkiye'ye yapılan donanma, silah ve teçhizat ihracatını askıya alınmasını istiyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Alman Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Almanya'nın Türkiye'ye savaş gemilerinde kullanılabilecek teçhizat ihracatını durdurması talebini yineleyerek "Yunanistan, Türkiye'nin elindeki Alman silahlarıyla tehdit edilmektedir. Türkiye'ye tüm Doğu Akdeniz'deki istikrarı bozabileceği birşey vermeyin" ifadelerini kullandı.

Dendias, Yunanistan'ın 4 adet 214 sınıfı denizaltıya sahip olduğunu vurgulayarak "Almanya'nın sevkiyatı sürdürmesi durumunda Türkiye bize karşı stratejik avantaja sahip olur." dedi. Dendias, provokatif söylemlerinin arttırarak Doğu Akdeniz'deki gerilimde arabuluculuk çabasında bulunan Almanya'dan tutumunu değiştirmesini de istedi. 

Türkiye'nin Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) kapsamında yerli donanımla inşa etmek üzere Almanya'dan aldığı 6 adet 214 sınıfı denizaltıdan ilki olan TCG Piri Reis'in bu yıl denize indirilmesi öngörülüyor. Alman hükümeti denizaltıların inşasında kullanılacak parçaların ihracatına 2009 yılında onay vermiş ve ihracata 2,49 milyar euroluk Hermes garantisiyle kefil olmuştu.

25°
az bulutlu