banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya, Türk SİHA'larını konuşuyor

Almanya Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Savunma ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Türkiye'nin silahlı insansız hava araçları konusunda ''sıçrama'' yaptığını yazdı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.06.2021, 21:53
Almanya, Türk SİHA'larını konuşuyor
banner34

Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’ların sahadaki başarısı, dünya basınının ve düşünce kuruluşlarının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Almanya Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Savunma ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Türkiye'nin ürettiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile beraber, ABD, Çin ve İsrail gibi en önemli üreticiler arasına girdiğini yazdı. Enstitü, Türkiye'nin bu alanda ''büyük bir sıçrama'' yaşadığını da vurguladı.

Raporda Türkiye'nin Karabağ'daki rolünü Almanya ile kıyaslayarak, ''Almanya, Azerbaycan ordusu ile savaşmak zorunda olsaydı, pek bir şansı olmazdı. SİHA ve İHA'lara karşı yeterince güçlü bir savunma yapamazdık.'' ifadeleri kullanıldı. 

Raporun devamında bir süredir dünya basınının odak noktası haline gelen Kargu-2 kamikaze İHA'da yer aldı. 

Kargu-2'nin otonom bir şekilde hareket ettiği ve yapay zekaya sahip olduğu belirtilerek, bu durumun düşman unsurlar açısından büyük bir tehdit oluşturabileceği vurgusunda bulunuldu. 

 

22°
parçalı bulutlu