banner23

banner24

Almanya'dan Ukrayna'ya IRIS-T SLM sevkiyatı

Almanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Anka Feldhusen, Ukrayna’ya ilk kez gönderecekleri IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sistemlerinin Ekim ayında teslim edebileceğini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 29.09.2022, 10:23
Almanya'dan Ukrayna'ya IRIS-T SLM sevkiyatı

Ukrayna'da yaşanan savaşın AB ülkelerine yayılmaması için Ukrayna'ya savaşın başında bu yana yapılan silah sevkiyatı hız kesmeden devam ediyor.

Avrupa'daki Rusya tehdidine karşı Ukrayna'ya destek veren Almanya yeni bir silah sevkiyatına daha hazırlanıyor.

Almanya'nın Ukrayna Büyükelçisi Anka Feldhusen, Ukrayna’ya ilk kez verilecek IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sistemlerinin Ekim ayında teslim edebileceğini açıkladı.

Ukrayna’ya 4 adet  IRIS-T SLM hava savunma sisteminin gönderileceğini belirten Büyükelçi, ikinci sistemin bu yılın sonunda, geri kalanının ise gelecek yılın başında Ukrayna'da olmasını umduğunu dile getirdi.

Diehl Defence successfully demonstrated IRIS-T SLM ground based air defence  system 2801142 | January 2014 Global Defense Security news industry |  Defense Security Global news Industry army 2014

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock daha önceden yaptığı bir açıklamada teslimatın yaz sonunda veya Eylül ayında yapılmasının planlandığını kaydetmiş; daha önceden yapılan haberlere göre de IRIS-T SLM hava savunma sistemlerinin Kasım ayı içerisinde Ukrayna’da konuşlanarak göreve hazır olabilecekleri belirtilmişti.

Ukrayna kaynakları Ukrayna’nın IRIS-T benzeri hava savunma sistemi ihtiyacının 10 batarya civarında olduğunu ifade etmişti. Büyükelçinin açıklamalarına göre ise 4 adet batarya teslim edilmesi bekleniyor. Teslim edilmesi planlanan 4 bataryanın bile Ukrayna'nın elinde bulunan NASAMS hava savunma sistemlerinden dolayı hava savunmasına büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Alman DIEHL firması imzasıyla üretilen ve IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali olan IRIS-T SLM hava savunma sistemi; daha büyük bir roket motora sahipken 40 km menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabiliyor.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahip bulunuyor ve 250 km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendirilebiliyor.

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine göre karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM; büyük kalibreli roketlerle güdümlü mühimmatlara karşı yaptığı savunma ile diğer sistemlere göre büyük bir performans sergiliyor.

IRIS-T SLM'nin bugüne kadar yok edilen Buk M1 hava savunma sistemlerinin yerini alarak yüksek irtifada görev yapan Rus uçakları için büyük bir tehdit olacağı düşünülüyor. IRIS-T SLM'lerin aktif radar ve veribağı güdümlü olmalarıyla Rus uçaklarının hedef alındıklarını fark etmemelerini sağlayacak.

banner34