banner23

banner26

banner24

banner25

Almanya’nın İHA programı hüsranla sonuçlandı

ABD merkezli Northdrop Grumman firması tarafından üretilen ve Almanya’nın girişimleriyle Avrupalılaştırılmaya çalışılan RQ-4 Global Hawk’ın yeni nesil versiyonu RQ-4E insansız hava aracı, Almanya’da müzeye kaldırıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 16.10.2021, 20:26
Almanya’nın İHA programı hüsranla sonuçlandı
banner34

İnsansız Hava Aracı teknolojisine yatırım yapmak isteyen Almanya, 800 milyon Euro’luk fiyasko yaşadı.

Geçtiğimiz yıllarda ABD ve Almanya arasında Northdrop Grumman’ın RQ-4 Global Hawk İHA sisteminin Avrupalılaştırılmış versiyonunun geliştirilmesi ve üretimi konusunda çalışmalar başlamıştı.

RQ-4E Euro Hawk, halihazırda Alman Donanması envanterinde bulunan Breguet tipi insanlı istihbarat uçaklarının yerini alması için geliştiriliyordu. İHA, sinyal istihbaratı (SIGINT) amaçlı Airbus üretimi bir suit ile donatılacaktı. Ancak planlanan İHA programı, özellikle Almanya açısından tam anlamıyla bir hüsranla sonuçlandı.

Almanya merkezli haber ajanslarının “felaket, fiyasko ve hüsran” olarak tanımladığı gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı.

Almanya için geliştirilen RQ-4E insansız hava aracının Kanada’ya satışının askıya alınması ve Avrupalı ​​havacılık otoritelerinin, dev insansız hava aracının kıta üzerinde uçmasını onaylamayı defalarca reddetmesi programın sonunu getirdi.

2012 yılında 800 milyon avroluk bir anlaşma sonucunda başlayan program, Avrupalı havacılık otoritelerinin “sıkışık Avrupa hava sahası”nı bahane etmesiyle ve İHA’ların saatlerce havada kalma durumu yüzünden sekteye uğradı.

İlk olarak 2013 yılında durdurulan proje son olarak Berlin-Gatow Askeri Tarih Müzesi’nde bitti.

İHA’nın, 2022 yılı itibariyle yer kontrol istasyonuyla birlikte müzede sergilenmesi planlanıyor.

16°
açık