banner23

banner24

ALTAY Tankı 2023 yılında TSK'ya teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da bulunan Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünü ziyaret ederken ALTAY Tankının 2023 yılında orduya teslim edileceğini söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ 02.07.2021, 16:42
ALTAY Tankı 2023 yılında TSK'ya teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da bulunan Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğü ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinin başında gelen ALTAY Tankı hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ALTAY Tankının 2023 yılında TSK'ya teslim edileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altay Ana Muharebe Tankı'nın üretiminin de Arifiye 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nda yapılmasının planlandığını söylerken, "Her ne kadar burası bir palet fabrikasıysa da ama inşallah tankı da burada üreteceğiz. Bu donanım da burada var. Tabii biz bu fabrikanın yabancısı değiliz. Yaklaşık 9 yıl önce, 15 Kasım 2012'de burada 244. Fırtına Obüsümüzün gövde kaynağını, belki o günü yaşayanlar vardır, sizlerle birlikte atmıştık. Bu fabrikamızda 2016 yılına kadar 280 Fırtına Obüsü üretilerek Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine verildi. Türkiye'nin sınırlarının korunmasında ve sınır ötesi harekatlarında adeta destan yazan Fırtına Obüslerinin üretiminde emeği, alın teri olan herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Geçtiğimiz yıl itibarıyla yeni nesil Fırtına Obüslerimizin üretimine başladık. İnşallah bundan sonra kahraman topçularımız çok daha güçlü, çok daha donanımlı bir şekilde düşmanlarımızı yer ile yeksan etmeyi sürdürecektir. Libya'da olduğu gibi, Azerbaycan'da olduğu gibi aynen devam edecektir. Türk savunma sanayinin gurur abidesi olan bu fabrikamızı yeni yatırımlarla, yeni insan kaynağıyla, yeni inşallah kabiliyetlerle geleceğe taşımak boynumuzun borcudur. Bunu sizlerle başaracağız. İnşallah Altay Tankımızın da kendi sınıfının en ileri sistemleriyle donanmış olarak sahada görev yaptığı günleri yakında göreceğiz. İHA'larımızla, SİHA'larımızla yakında hizmete girecek olan TİHA'larımızla nasıl göklerde destan yazıyorsak yeni nesil Fırtına Obüslerimizle Altay Tankımızla da karada aynı başarılara imza atmakta kararlıyız, hiç endişeniz olmasın." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından fabrikayı ziyaret ederek burada çalışan işçilerle buluştu.

banner34