banner24

Altay tankı için üretilen yerli motor ateşlendi

Ana muharebe tankı Altay için üretimine başlanan motorun ateşlemesi gerçekleştirildi. Online bir etkinlik sırasında motorun durumuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada TR Motor CEO’su Osman Dur, “Çok az süre önce çalıştı. Motor şu an testte" ifadelerini kullandı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.04.2021, 12:42
Altay tankı için üretilen yerli motor ateşlendi

Altay ana muharebe tankı için yerli olanaklarla geliştirilen BATU motorunun ilk ateşlemesinin yapıldığı açıklandı. TR Motor CEO’su Dr. Osman Dur, BATU motorunun nisan ayında ilk kez ateşlendiğini söyledi.

Altay tankına güç sağlayacak 1500 beygir gücündeki motorun tasarım ve üretim sürecinin tamamlanmasının ardından ilk ateşlemesi gerçekleştirildi ve yük testleri ise devam ediyor. Söz konusu BATU güç grubu BMCPower tarafından geliştiriliyor. Öte yandan Altay tankının seri üretim versiyonunda Güney Kore menşeili yabancı bir motor kullanılacak. BATU güç grubunun Altay ana muharebe tankına entegrasyonu ise 2024 yılından itibaren yapılacak.

BATU motor ve transmisyonu ile ilgili süreç hakkında da bilgi veren Dur, “Bu motoru biz yaparız. Biz kendi ekibimize güveniyoruz. Know-how transferi, teknoloji transferi benim gözümde hikâyedir.” ifadelerini kullandı.

13°
parçalı az bulutlu