banner23

banner24

ANADOLU LHD'nin testleri tam gaz devam

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde başlatılan proje kapsamında SEDEF Tersanesinde kabul faaliyetleri devam eden Çok Maksatlı Amfibi Gemi ANADOLU LHD'nin seyir sistemleri deniz kabulleri icra edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 01.08.2022, 14:54
ANADOLU LHD'nin testleri tam gaz devam

Hizmete girdiğinde Türk Donanması'nın en büyük savaş gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Gemi ANADOLU LHD'nin testlerine hız kesilmeden devam ediliyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde başlatılan proje kapsamında SEDEF Tersanesinde kabul faaliyetleri devam eden Çok Maksatlı Amfibi Gemi ANADOLU LHD'nin seyir sistemleri deniz kabulleri icra edildi.

Uygulanan testler kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen 12 adet seyir sisteminin deniz kabulleri gerçekleştirildi. Savaş sistemlerinin kabul faaliyetleri devam etmekte olan ANADOLU LHD'nin bu yıl içerisinde hizmete girmesi hedefleniyor.

Gemide ASELSAN’ın 36 sistemi yer alıyor, savaş sistemi analizi, fonksiyonel ve fiziksel entegrasyon, elektromanyetik uyumluluk ve enterferans, radar kesit alanı analizi gibi savaş sistemi tasarım çalışmaları da ASELSAN tarafından yürütülüyor.

ASELSAN sorumluluğundaki sistemlerden; MITOS WECDIS, MITOS Sayısal Plot Masası, KULAÇ İskandil, DEMES Meteorolojik Ölçüm Sistemi, ANS-510D Cayro, ALPER LPI Radar, Seyir Radarı, Parakete, Manyetik Pusula, DGPS, WAIS, Alarm ve Anons Sistemi deniz kabulleri icra edildi.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta, 231 metre boyunda ve 32 metre genişliğinde inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Gemi ANADOLU LHD hizmete girdiğinde Silahlı Kuvvetlerin envanterindeki en büyük savaş gemisi olacak. ANADOLU LHD Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusunda kullanılabilecek.Bir amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek.

banner34