banner23

banner26

banner24

banner25

ANKA'nın ilk yurt dışı üretim üssü: Kazakistan

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Kazakistan Engineering; ANKA İHA'nın Kazakistan’da ortak olarak üretimi konusunda önemli bir anlaşmaya imza attı.

SAVUNMA SANAYİİ 11.05.2022, 10:50
ANKA'nın ilk yurt dışı üretim üssü: Kazakistan
banner34

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2021 yılında ANKA İnsansız Hava Aracı’nın ihracat anlaşmasına imza attığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine daha yol alıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da ortak olarak üretilecek. Ortak üretilmesinin yanı sıra bakım onarım süreçlerini de içeren teknoloji transferi konularında iş birliği gerçekleştirilecek.

Kazakistan ile ihracat anlaşması imzalanan ANKA İnsansız Hava Aracı’nın Kazakistan’da üretilmesinin önü açıldı. ANKA İnsansız Hava Aracı‘nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü haline gelecek Kazakistan’da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve Kazakistan‘ın İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

Gerçekleştirilen mutabakat zaptı hakkında düşüncelerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “ANKA’mız için yeni bir üretim üssüne imza atmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz ANKA’mızın yurt dışında bu düzeyde rağbet görmesi bizleri gururlandırıyor. Bölge coğrafyasının savunma ve havacılık endüstrisine katkı sağlayacak olan bu anlaşma sayesinde dost ve kardeş ülke Kazakistan ile ticari ve dostluk bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

27°
açık