banner23

banner24

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN’dan ULAQ’ın Ana Tahrik Sistemi için iş birliği

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN; ULAQ SİDA'nın ana tahrik sisteminde kullanılacak yerli dizel marin motorların tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 02.09.2022, 13:00
ARES Tersanesi ile TÜMOSAN’dan ULAQ’ın Ana Tahrik Sistemi için iş birliği
banner46

Türk Donanması'na güç verecek insansız sistemlerin kritik bileşenlerinin yerli olarak üretimi amacıyla yeni anlaşmalar yapılmaya devam ediyor.

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN, ULAQ silahlı insansız deniz aracının ana tahrik sisteminde kullanılacak yerli dizel marin motorların tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başladı.

Söz konusu iş birliği Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından bugün yazılı olarak duyuruldu. Duyuruda, "ARES TERSANECİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ  A.Ş. arasında ULAQ Serisi Silahlı İnsansız Deniz Araçları Projesi kapsamında inşa edilen ULAQ-SİDA' ya entegre edilecek prototip yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Anlaşma ile ULAQ'ın mevcut ithal motorlarına benzer şekilde 450 hp sınıfı motor geliştirilmesi amaçlanıyor. Anlaşma belirlendiği gibi giderse yerli dizel marin motorların ilk prototipinin bu yıl hazır olacağı iddia ediliyor.

banner34
17°
açık